آشنایی با بونسای ها, آموزش بونسای

آشنایی با بونسای کارمونا + ویدیو

همه چیز درباره بنسای کارمونا :

بنسای کارمونا درختچه همیشه سبز بومی هند ، جنوب شرق آسیا و جنوب چین به خصوص استان Fukien در جنوب شرقی چین است. این درختچه دارای برگ های سبز تیره براق است که با کرک هایی پوشیده شده و جمع و جور و بسیار متراکم میباشد.
این درخت دارای پوست قهوه ای روشن است که به شکل ترک خورده با بالا رفتن سن است. در اوایل تابستان کارمونا میکروفیلا، مزین به گل های سفید که به شکل توت های کوچک سیاه و سفید است میشود. البته اگر کارمونا در فضای داخلی و یا گلخانه گرم نگهداری شود تقریبا در تمام طول سال پر از گل خواهد بود.

عکس گلهای کارمونا

گل سفید بونسای کارمونا

 

در تصویر بالا عکس بونسای کارمونا رو مشاهده می کنید که پر از غنچه و گل های ریز و جذاب سفیدرنگ هست. اما در شرایط مناسب هم، گل ها تبدیل به میوه هایی زیبا می شوند، میوه های کارمونا چیزی شبیه گوجه می باشند اما در اندازه خیلی کوچکتر و بسیار جذاب.

پس اگر کارمونایی دارید که پر از گل و میوه هست بدونین شرایط خیلی خوبی داره و حواستون بهش باشه، در زیر تصویری از میوه های بونسای کارمونا رو مشاهده می کنید:

میوه های بونسای کارمونا

 

آبیاری بونسای کارمونا:

خاک بونسای کارمونا باید مرطوب باشد، اما آبیاری بیش از حد هم میتونه منجر به زردی، سوختگی و ریزش برگها بشه. قبل از آبیاری باید رطوبت خاک رو چک کنید در صورتیکه با لمس خاک رطوبت کمی حس کردید شروع به آبیاری کنید. دقت کنید خاک نباید کاملا خشک بشه و خیس هم نباشه. هر ازچندگاهی با کنترل زهکش از باز بودن سوراخ انتهایی وخروج آب اضافی از گلدان مطمئن بشید. از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنید و یا داخل زیر گلدانی (بین گلدان و زیر گلدانی) یک لایه سنگریزه قرار بدید به نحوی که خاک گلدون در تماس مستقیم با آب قرار نگیره. این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثره.

چون گلدان های بونسای کارمونا کوچیک هست و بیشتر حجم گلدون رو ریشه های این گیاه تشکیل داده، پس زود به زود تشنه مبشه و نیاز به آبیاری کامل داره. سعی کنید کارمونا را روزانه آبیاری کنید، به خشکی بسیار حساسه و آسیب می بینه. میزان خاصی برای آبیاری نمیشه گفت، اگر گلدونتون زهکش خوبی داره و آب کامل خارج میشه، و خاک گیاهتون هم مشکلی نداره می تونید چندین بار با آب پاش آبیاریش کنید و یا حتی زیر دوش آب یا شیر آب بگیریدش تا حسابی سیراب بشه. حتما روزانه یک الی دو بار هم بر روی برگ های کارمونا آب اسپری کنید، به رطوبت بالا نیاز داره، اما حواستون باشه زمانی که نور خورشید روی گیاه هست بهش آب اشپری نکنید تا برگهاش نسوزه.

تغذیه بنسای کارمونا :

بالا اشاره کردیم، خاک گیاه کم هستن و گلدونش هم کوچیک، پس نمیتونه تغذیه زیادی داشته باشه و نیاز به کوددهی مناسب داره تابتونه رشد خوبی هم داشته باشه. در فصل رشد زمانی که گیاه در فعالیت شدید هست اون رو با کود کم ازت تغذیه کنید تا منجر به تولید شاخ و برگ های اضافی نشه، در زمستون برای مدتی رشد متوقف میشه، تغذیه در این حالت تا شروع مرحله رشد بعدی نیز باید متوقف بشه. کود سه بیست روی گلدهی اثر منفی داره.باید کود مخصوص گلدهی استفاده کنید. . عدد اول ۱۲ وعدد اخر ۳۲ باشه برای کارمونا مناسب هست. کوددهی باید با فاصله دو هفته یکبار و بعد از آبیاری گیاه انجام بشه. برای آشنایی دقیق با نکات کوددهی و تغذیه به بخش آموزشی مربوطه مراجعه کنید. همچنین می تونین در دوره های ماهانه از کودهای ریزمغذی میکرو هم استفاده کنید تا دچار کمبودی نشه.

سیم بندی درختچه کارمونا :

سیم کشی شاخه های چوبی کارمونا در هر زمان از سال ممکن است.

بونسای کارمونا
تعویض گلدان درختچه کارمونا:

کارمونا ریشه های فراوونی تولید میکنه، اگر دیدین ریشه ها از زیر گلدون خارج شدن، یا اجازه خروج آب رو به دلیل حجم زیادشون نمید، زمان تعویض گلدونش شده. اصولا هر ۲ سال و در اواخر بهار با گرمتر شدن آب و هوا تعویض گلدون انجام میشه و برای خاک این گیاه هم  استفاده از مخلوط پایه بونسای، یک قسمت تورب یا لوم و یک قسمت خاکبرگ یا پوست درخت میتونه براش مناسب باشه. دقت کنید چون آبیاری این بونسای زیاد هست پس خاکش باید زهکشی بالایی داشته باشه و داخلش سنگریزه یا خاک کاکتوسی باشه، میتونه کمی ذغال خرد شده هم داخلش باشه تا شرایط قارچی رو کم کنه، برای تغذیه هم از کمپوست و خاک برگ و … میتونین استفاده کنید. بسته به شرایط ۳ تا ۶ ماه بعد از تعویض خاک میتونین کوددهی رو هم براش شروع کنید

دمای مناسب برای بنسای کارمونا :

سعی کنید کارمونا را در دمای ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتیگراد نگهدارید. کارمونا نباید در دمای زیر ۱۲ درجه قرار گیرد. گرما رو تا حدی دوست داره اما در صورتیکه رطوبت محیطی خوبی هم داشته باشه. در فصول سرد میتونین به داخل منزل انتقالش بدین

نور مورد نیاز بونسای کارمونا :

این گیاه نور خورشید را به نهایت درجه دوست داره، برای استفاده نور بیشتر و بهتر می تونید از نور هوای آزاد استفاده کنید اما رعایت دونکته مهم الزامیه، گیاه باید اول با محیط بیرون سازش پیدا کنه و جهت این منظور باید به تدریج و هر روز چند ساعت این عمل انجام بشه و دوم اینکه گیاه را قبل از غروب و با سرد شدن هوا فوراً به داخل اتاق انتقال بدید. اگر گیاه در طول تابستان در هوای بسته و نزدیک به پنجره آفتاب گیر نگهداری می شه مواظب نور مستقیم خورشید از پشت شیشه باشید که اندام هوایی گیاه را نسوزونه و نکته آخر اینکه این گیاه تغییرات شدید درجه حرارت را دوست نداره و به همین علت گیاه را در محل های مختلف با درجه حرارت های خیلی متفاوت نچرخونید. بهتره زیر نور مستقیم به مدت طولانی نباشه، میتونین اون رو زیر شید یا توری قرار بدین

درباره این گیاه نکته بسیار مهم اینه که خطر سرما را فراموش نکنید، با کوچکترین بی احتیاطی در درجه حرارت منجر به از بین رفت گیاه می شین. باید گیاهتون رو درمکانی با افتاب ملایم و فیلتر شده مانند افتاب پشت پرده توری قرار بدید  و یا گیاه رو به مکانی روشنتر با نور زیاد غیر مستقیم منتقل کنید و با عنایت به این موضوع هر چه فاصله تا منبع نور( مثلا پنجره اتاق ) زیاد باشه شدت نور دریافتی کمتر میشه و بر کیفیت گلدان اثر می گذاره. معمولا ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر فاصله تا پنجره مناسبه.

هرس کردن بونسای کارمونا :

بهترین زمان هرس برگ و شاخسار اواخر زمستون و اوایل بهار پیش از شروع رویش جدیدشه. ساقه های با ۶ تا ۸ گره برگ را به ۲ گره برسونید. به این شکل از بالای آخرین برگی که در مسیر هرس شما بوده و هم جهت با همون آخرین برگ شاخه جدید ایجاد میشه.

چون رشد شاخه های کارمونا بسیار زیاد هست و رشد طولی دارن و زود بلند میشن، هر زمان شاخه بیش از حد بلند شد میتونین هرسش کنید که انرژی گیاه اتلاف نشه.

احیا و برگدهی کارمونا

بیماری ها و علت ریزش برگ بنسای کارمونا :

توجه داشته باشید که چندین بار تاکید کردیم، کارمونا به کم آبی و کمبود رطوبت حساسه. هر روز باید بهش رسیدگی کنید. اگر برای چند روز در منزل نیستین اون رو به جایی منتقل کنید که بتونن آبیاریش کنن. اما اگر برای دو  یا سه روز منزل نیستین میتونین کارمونا رو داخل ظرف آبی قرارش بدین که ریشه هاش خشک نشن و تشنه نمونه (مثل نمونه تصویر زیر). این تشنگی میتونه باعث ریزش برگ و حتی خشکی کارمونا بشه

همچنین آبیاری بیش از حد و موندن آب داخل گلدونش برای مدت طولانی میتونه باعث ریزش برگ بشه. البته جای نگرانی خاصی نیست. اصولا با کاور کردن و انجام موارد احیا که در بخش احیا توضیحات کاملش رو دادیم حتی اگر تمام برگهاش هم ریخته باشه، مجدد شروع به برگ دادن میکنه.

کود دهی زیاد ،استرس محیطی، نور کم ،نداشتن تهویه مناسب و یا جریان هوای سرد و … می تونه منجر به زردی و ریزش برگهاش بشه، پس با دونستن هر کدوم از دلایل میتونین اونها رو رفع کنید.

یکی از آفت هایی که بعضی اوقات کارمونا ها دچارش میشن شپشگ آردآلود هست که میتونین لکه های آردآلود رو به خوبی روی بخش های گیاه مشاهده کنید. برای رفع اون بعد از پاک گردن و حذف شپشک های آردآلود با پنه الکلی از تمام بخش های گیاه، میتونین با سم کنفیدور و یا نمونه های دیگر که در بخش مربوط به آفات و بیماری ها توضیحات کامل قرار داره اون رو درمانش کنید.

احیا و نگهداری بونسای کارمونا

تکثیر نمودن کارمونا :

قلمه چوب نرم در تابستان

روش فرم دهی بنسای کارمونا :

مناسب برای تمام انواع فرمها واندازه ها خصوصا: راست منظم، آبشاری، مایل، نیمه آبشاری، ریشه روی سنگ، دوتنه

مناسب فضاهای پرنور داخلی و فضاهای خارجی با نور و دمای کنترل شده

تنه بونسای کارمونا

برای خرید بنسای گلدار و ارزان قیمت کارمونا، و درختچه های مینیاتوری و تزئینی بسیار زیبا با بهترین کیفیت همچنین آموزش نگهداری از بونسای به سایت فروشگاه اینترنتی بونسای ایرانی مراجعه نمائید – علیرضا خورشیدی


آیتم آموزش بونسای کارمونا در برنامه عصر خانواده شبکه دو ، دوشنبه مورخ ۲۲ مرداد ماه ۱۳۹۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *